جاذبه های گردشگری ایرانمجله

عمارت عالی قاپو اصفهان

اصفهان از شهرهای تاریخی و دیدنی در مرکز ایران که دارای جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار زیادی می باشد، این شهر سالیان زیادی مرکز حکومت شاهان زیادی در دوره های مختلف تاریخی بوده و به همین دلیل دارای بناهای تاریخی متعدد و جذابی می باشد، در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از بناهای تاریخی اصفهان عمارت عالی قاپو بپردازیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید. با تهیه بلیط هواپیما تهران اصفهان در سایت آس چارتر از تخفیفات ومزایای ویژه ای برخوردار شوید.

بناهای تاریخی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان

معرفی عمارت عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو از زیباترین بناهای تاریخی در اصفهان که قدمت آن به دوره صفویان باز می گردد، عمارت عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان روبروی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد، در اوایل قرن 11 هجری به دستور شاه عباس صفوی در سال 973 ساخته شد، عمارت عالی قاپو زیباترین و بزرگترین بناهای اصفهان که در زمان صفویان ورودی قصرهای صفویان در میدان نقش جهان بوده است، عالی قاپو از جاهای دیدنی اصفهان  یک کلمه ی ترکی به معنی درب بزرگ می باشد، که بعنوان راه ورودی به بخش هایی نظیر مجموعه دولتخانه و عمارت رکیب خانه، جبه خانه، تالار تیموری، تالار طویله، تالار سرپوشیده، کاخ چهلستون و .. می باشد.

دیدنی های اصفهان,بناهای تاریخی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان

معماری عمارت عالی قاپو اصفهان

عمارت عالی قاپو از باشکوه ترین عمارت های تاریخی اصفهان که در در زمان شاه عباس صفوی ساخته شد و در طی حدود 100 سال در دوره های مختلف تاریخی طبقات و بخش هایی به آن اضافه شد، عالی قاپو دارای شاهکار معماری تاریخی و اسلامی می باشد که دارای 6 طبقه می باشد، از ویژگی های عمارت عالی قاپو به متفاوت بودن طبقاتش از جهات مختلف اشاره کرد، اگر از روبرو به عمارت نگاه کنید این عمارت را 2 طبقه خواهید دید و از قسمت پشت عمارت 5 طبقه و از دو طرف سه طبقه به نظر می رسد، طبقات عمارت عالی قاپو از طریق پلکان های مختلف به یکدیگر وصل می شود. عمارت عالی قاپو دارای بخش های مختلفی نظیر: به سر در ورودی کاخ، تالارهای مجلل، تالار موسیقی و ایوان می باشد که تالار موسیقی و ایوان از زیباترین بخش های این عمارت بشمار می رود، ایوان بزرگ این عمارت که بر وری 18 ستون محمک و قوی قرارگرفته در گذشته جایگاهی برای نشستن شاهان و مهمانانشان بوده که بر روی این ایوان به تماشای مسابقات چوگان و اسب سواری و همچنین رژه های نظامی قشون می نشستند، این عمارت با شکوه دارای بخش های مختلفی می باشد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

بناهای تاریخی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان

پلکان مارپیچ عالی قاپو

در قسمت شمال و جنوب غربی پلکان مارپیچی قرار دارد، که را دسترسی به پشت بام عمارت می باشد، این پلکان دارای 114 پله می باشد. پلکان مارپیچ مخصوص خدمه بوده که خود را به طبقات مختلف می رساندند.

پلکان شاهی عالی قاپو

پلکان شاهی در ضلع جنوب غربی عمارت قرار دارد و از یک اتاق ۲۶ متری در طبقه همکف  آغاز و تا ایوان ستون دار ادامه دارد، پلکان شاهی مخصوص رفت و آمد شاهان بوده و دارای تزئیناتی همچون کاشی‌هایی هفت‌ رنگ با زمینه زرد و حاشیه لاجوردی می باشد.

بناهای تاریخی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان

تزئینات داخلی عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو از جاذبه های گردشگری اصفهان یک شاهکار معماری اسلامی که در این عمارت از تزئینات و طراحی های منحصربفرد و جذابی استفاده شده است، از این تزئینات می توان به آثار هنری برجسته خوش ‌نویسی و مینیاتور، کشته بری، گچ بری ها، تنگ بری، مقرنس ، نقاشی و نگارگری، کاشی کاری ها و … اشاره کرد.

 طبقه اول: در طبقه اول عمارت عالی قاپو یک ورودی هشتی قرار دارد که دارای سقفی گنبدی با تزئینات کشته بری و نقاشی می باشد و درب اصلی این عمارت در این طبقه قرار دارد که این در یکی از درهای حرم حضرت علی بوده است.

طبقه دوم: در این طبقه سیستم آبرسانی عمارت قرار دارد و حوض و منبع آب در این قسمت قرار گرفته و اتاق ها و ورودی های ساخته شده در این طبقه به صورت قرینه می باشند.

طبقه سوم: در این طبقه شاه نشین یا ایوان ستون دار قرار دارد که مراجعه کنندگان با شاه در این قسمت ملاقات می کردند. حوضی زیبای مسی نیز در این طبقه در ایوان قرار دارد که در ساخت آن از حدود 79 قطعه مس استفاده شده است.

طبقه چهارم: در این طبقه فقط یک سلن بزرگ وجود دارد که جذاب ترین طبقه می باشد که دارای تزئیناتی ارزشمند و زیبا از گل و بوته، شکارگاه، نقوش اسلیم و ختایی و.. می باشد.

طبقه پنجم: این طبقه دارای 5 اتاق با تزئینات کشته‌ بری جذابی نظیر گل و بوته و حیوانات و پرندگان می باشد، این طبقه مخصوص استراحت شخصی شاه بوده است.

طبقه ششم: این طبقه دارای وسعتی حدود 63 متر که بزرگترین بخش این عمارت بشمار می رود این طبقه به اتاق موسیقی معروف است و محل پذیرایی از مهمانان خاص شاه بوده است.

بناهای تاریخی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان

بهترین زمان برای سفر و بازدید عمارت عالی قاپو اصفهان

اصفهان دارای آب و هوایی گرم می باشد که بهترین زمان برای سفر و بازدید از این عمارت ماه های فروردین و اردیبهشت و فصل پاییز می باشد، در این زمان آب و هوای این شهر بسیار معتدل می باشد. اگر در فصل زمستان به این شهر سفر کنید هم خلوت تر است هم قیمت ها مقرون به صرفه تر می باشد. با کمترین هزینه و کمترین زمان بلیط هواپیما مشهد اصفهان  را از این سامانه آس چارتر تهیه نمایید.

بناهای تاریخی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان

مسیر دسترسی به عمارت عالی قاپو اصفهان

برای بازدید از عمارت عالی قاپو اصفهان می توانید از هر گونه وسیله نقلیه در هر مسیری که در اصفهان هستید خود را به میدان نقش جهان برسانید، عمارت باشکوه عالی قاپو در میدان نقش جهان در ضلع غربی میدان قرار دارد. بهترین ساعت برای بازدید از 9 صبح الی 4:30 بعداظهر می باشد و لازم است بدانید در ایام عزاداری عمارت عالی قاپو تعطیل می باشد.

بناهای تاریخی اصفهان,جاذبه های گردشگری اصفهان,جاهای دیدنی اصفهان

جاذبه های گردشگری اطراف عمارت عالی قاپو

عمارت با شکوه عالی قاپو از بناهای تاریخی و دیدنی های اصفهان که قدمت آن به 400 سال پیش باز می گردد، این عمارت از زیباترین بناهای اسلامی و تاریخی و از جاذبه های دیدنی شهر اصفهان که در اطراف آن دیدنی های دیگری نظیر مسجد شیخ لطف الله، کاخ چهلستون، عمارت هشت بهشت، مسجد امام و بازار قیصریه قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا