جاذبه های گردشگری ایران

معرفی بزرگ ترین فرودگاه های کشور+ امکانات

امروزه، سفرهای هوایی جایگاه مهمی در زندگی افراد دارند، بخصوص کسانی که به دنبال سفرهای کاری سریع و راحت هستند. این افراد ترجیح می‌دهند با استفاده از هواپیما به سرعت به مقصد خود برسند، از این رو خرید بلیط هواپیما از سایت آس چارتر ممکن است بهترین گزینه برای آنها باشد.  با کمترین هزینه و کمترین زمان بلیط هواپیما مشهد تهران را از این سامانه آس چارتر تهیه نمایید.

هواپیما به عنوان یک وسیله نقلیه مطمئن و راحت معرفی می‌شود که به شما اجازه می‌دهد سفری مطمئن و لذت‌بخش را تجربه کنید. بنابراین، مراکز گردشگری و توریستی نیاز به فرودگاه‌هایی دارند که بتوانند تعداد زیادی از گردشگران را میزبانی کنند و خدمات لازم را فراهم کنند.

با وجود تعداد زیادی از خطوط هوایی و فرودگاه‌ها در سطح کشور، اکنون می‌توانید به راحتی از هر نقطه‌ای به هر نقطه‌ای دیگر از کشور سفر کنید و به مقصد خود برسید. در ایران، فرودگاه‌های بزرگ و پرترددی وجود دارند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

تاریخچه سفرهای هوایی در ایران به صد سال پیش برمی‌گردد و ایجاد فرودگاه‌ها از جمله روش‌هایی است که به بهبود این نوع سفرها کمک کرده است. هر فرودگاه در ارائه خدمات خود تفاوت‌هایی دارد که باید به آنها توجه شود.

تاریخچه فرودگاه در ایران

اگر بخواهیم درباره مسافرت‌های هوایی در ایران بحث کنیم، باید به تاریخچه آنها نگاهی بیندازیم. در سال ۱۲۸۷، زمانی که چاه نفت در مسجد سلیمان فوران کرد، برای بهره‌برداری از آن نیاز به تجهیزات و وسایل زیادی بود. اولین پروازها همین سال در این محل رقم خورد و هواپیمایی به سوی ایران پرواز کرد و بهره‌برداری از نفت را آغاز کرد.

افرادی که با این هواپیما به ایران آمدند، تجهیزاتی همچون میکروسکوپ و داروها را همراه داشتند. این پرواز باعث شد که اولین فرودگاه ایران در مسجد سلیمان ایجاد شود. در سال ۱۲۹۶، در اواخر جنگ جهانی اول، مردم تهران برای اولین بار هواپیماها را مشاهده کردند.

می‌توان گفت که در همین سال، بتوانند اولین هواپیما را در ایران بسازند و قطعات آن را از روسیه وارد کنند، اما متأسفانه هنوز فرودگاهی در تهران برای فرود هواپیماها وجود نداشت. تا اینکه در سال ۱۳۰۴، یک شرکت آلمانی حق انحصاری هواپیمایی ایران را به عهده گرفت. پس از مدتی، یعنی در سال ۱۳۱۷، توانستند اولین فرودگاه ایران یعنی فرودگاه مهرآباد را تأسیس کنند.

در حال حاضر، فرودگاه‌های مختلفی در ایران فعالیت می‌کنند. از بین آنها، فرودگاه امام خمینی و مهرآباد به عنوان دو بزرگترین فرودگاه این کشور مطرح هستند. این فرودگاه‌ها توانایی جابجایی مسافران و بارهای زیادی را دارند و پایانه‌های فعالی را در سراسر کشور دارند.

تاریخچه فرودگاه در ایران,فرودگاه بین المللی امام خمینی,فرودگاه مهرآباد

 فرودگاه بین المللی امام خمینی

همانطور که در بخش‌های قبلی ذکر شده، یکی از بزرگترین فرودگاه‌های ایران، فرودگاه امام خمینی است که در نزدیکی شهرهای اسلام‌شهر و رباط‌کریم واقع شده است. این فرودگاه دارای مساحتی حدود ۱۴ هزار هکتار است و تمامی پروازهای بین‌المللی تهران از طریق آن انجام می‌شود.

پس از گسترش پروازهای هوایی در ایران و افزایش رغبت مردم به مسافرت با هواپیما، در سال ۱۳۴۶، ایکائو پیشنهاد ساخت فرودگاه امام خمینی را مطرح کرد و برای آن اسم “آریا مهر” را انتخاب کرد. از زمان مطرح شدن این طرح تا زمان بهره‌برداری، مدتی حدود ۱۰ سال به آماده‌سازی آن اختصاص یافت که در نهایت معماران آمریکایی برای طراحی داخلی آن استخدام شدند.

بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته بود، پیش‌بینی می‌شد که ۱۰ سال بعد از آغاز پروژه، این فرودگاه را به بهره‌برداری برسانند، اما با ظهور انقلاب اسلامی، این پروژه متوقف شد تا اینکه در سال ۱۳۷۰ دوباره به ساخت آن پرداخته شد. پس از مراحل مختلف و فراز و نشیب‌های زیاد، در سال ۱۳۸۶، این فرودگاه به بهره‌برداری رسید.

معرفی بزرگ ترین فرودگاه های کشور+ امکانات,تاریخچه فرودگاه در ایران,فرودگاه بین المللی امام خمینی

امکانات فرودگاه امام خمینی

درباره امکانات فرودگاه امام خمینی، می‌توان به وجود دو باند پرواز اشاره کرد، که یکی از آنها حتی در شرایط نامساعد آب و هوایی هم می‌تواند پروازها را انجام دهد، به دلیل تجهیزات مناسبی که دارد. همچنین، در حال حاضر در حال ساخت باند سوم این فرودگاه نیز هستند. این فرودگاه دارای سه ترمینال است که به ارائه خدمات به مسافران مشغولند.

ترمینال شماره یک، اولین ترمینالی است که در این فرودگاه افتتاح شده است و توانایی جابه‌جایی ۶ میلیون نفر مسافر را دارد. ترمینال شماره دو که با نام “ترمینال سلام” شناخته می‌شود، می‌تواند ۵ میلیون مسافر را جابه‌جا کند. همچنین، یک ترمینال دیگر در حال حاضر در دست ساخت است که ظرفیت جابه‌جایی ۲۰ میلیون نفر را دارا خواهد بود. به همین دلیل، ترمینال شماره یک فقط برای پروازهای داخلی به کار می‌رود.

وقتی قصد دارید بلیط هواپیما به مقصد مشهد را تهیه کنید، می‌توانید به راحتی از سایت آس چارتر استفاده کنید و اطلاعاتی در مورد تمامی امکانات هواپیماها و فرودگاه را بیابید. مسافرانی که از این فرودگاه استفاده می‌کنند، می‌توانند از خدمات بسیار مفیدی بهره‌مند شوند.

در سال ۲۰۱۵، دو هتل لوکس توسط یک شرکت فرانسوی در فرودگاه امام خمینی تأسیس شد. یکی از این هتل‌ها با نام نووتل، دارای ۲۹۶ اتاق است و به عنوان یک هتل ۵ ستاره شناخته می‌شود. در این هتل می‌توان از سالن همایش، رستوران ایرانی، سالن ورزشی و سایر امکانات بهره برد.

هتل ایبیس نیز از دیگر هتل‌های موجود در فرودگاه است که دارای ۱۹۶ اتاق و ۷ طبقه است. این هتل به عنوان یک هتل ۴ ستاره شناخته می‌شود و تمامی امکانات تفریحی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد، همچنین از خدمات ترانسفر فرودگاهی نیز بهره‌مند است.

در فرودگاه مشهد، کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی وجود دارد که محصولاتی همچون صنایع دستی، عطر و لوازم آرایشی و بهداشتی، اکسسوری و خشکبار را ارائه می‌دهند. همچنین، خدماتی مانند سالن استراحت برای مسافران فراهم شده است و خدمه و کارکنان در تمامی مراحل سوار شدن به هواپیما به آن‌ها کمک می‌کنند.

تاریخچه فرودگاه در ایران,فرودگاه بین المللی امام خمینی,فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد در موقعیتی واقع شده که قبلاً به عنوان یک روستا شناخته می‌شد. اولین پروازها در سال ۱۲۹۶ به ارتفاع آسمان پرید. هواپیمایی که برای اولین بار به کار گرفته شد، یک هواپیمای روسی بود که توسط یک خلبان روسی کنترل می‌شد. بعداً، در سال ۱۳۰۴، اولین هواپیما به نام یونکرس در ایران ساخته شد. این رویداد باعث شد که علاقه به سفرهای هوایی بیشتر شود و در نهایت، در سال ۱۳۱۷، فرودگاه مهرآباد تأسیس شود.

در سال ۱۳۲۵، خلبان‌های بسیاری از نیروهای هوایی آمریکا به ایران آمدند تا پروازها را انجام دهند. و در نهایت، در سال ۱۳۲۸، اولین پرواز در فرودگاه مهرآباد انجام شد. در آن زمان، هیچ کشوری در خاورمیانه این گونه فرودگاه بزرگی نداشت.

تاریخچه فرودگاه در ایران,فرودگاه بین المللی امام خمینی,فرودگاه مهرآباد

امکانات ترمینال مهرآباد

در فرودگاه مهرآباد، امکانات فراوانی وجود دارد که تمامی آن‌ها خدمات مطلوبی را برای سفری راحت به شما ارائه می‌دهند. درباره ترمینال‌های این فرودگاه، باید گفت که در حال حاضر ۶ ترمینال در حال ارائه خدمات هستند. با تهیه بلیط هواپیما تهران مشهد در سایت آس چارتر از تخفیفات ومزایای ویژه ای برخوردار شوید.

ترمینال شماره ۱ فرودگاه مهرآباد پروازهای داخلی را انجام می‌دهد و دارای امکاناتی همچون رستوران، کافی شاپ، سالن عمومی، کتابخانه و غیره است. ترمینال شماره ۲ این فرودگاه نیز پروازهای شرکت‌های هواپیمایی قشم ایر، ایران ایر، ایرتور، نفت و معراج را پذیرایی می‌کند و امکانات مشابهی دارد.

ترمینال‌های سوم و پنج این فرودگاه به مسافران حج اختصاص داده شده‌اند و ترمینال شماره ۴ برای خروج از شهر تهران به سایر شهرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترمینال شماره ۶ هم پروازهای ورودی از دیگر شهرها را پذیرایی می‌کند.

فرودگاه بین‌المللی مهرآباد دارای یک پارکینگ طبقاتی است که مقابل ترمینال شماره ۴ و ترمینال شماره ۲ قرار دارد و به راحتی ظرفیت ۴ هزار خودرو را داراست. این فرودگاه همچنین دارای خدمات بانکی است، از جمله دستگاه‌های خودپرداز و شعب بانک‌های مختلف.

بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به خرید بلیط هواپیما برای مسافرت خود می‌گیرند، شرایط آب و هوایی و دیگر موارد را بررسی می‌کنند. برای اطلاع از بهترین زمان سفر، می‌توانید به سایت آس چارتر مراجعه کنید و اطلاعات لازم را دریافت کنید. همچنین، در مجموعه مهرآباد اماکن تجاری و غیرتجاری متنوعی وجود دارد که اداره‌ی اماکن غیرتجاری به عهدهٔ ارگان‌های دولتی و قسمت‌های تجاری آن به دست افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا