جاذبه های گردشگری ایرانمجله

گردشگری نایبند بوشهر

از گرمترین استان های در جنوب کشور بوشهر که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد، بوشهر یکی از شهرهای گردشگری در ایران که دارای جاذبه‌ های دیدنی و گردشگری منحصربه ‌فردی می باشد، در این مقاله قصد داریم به معرفی خلیج زیبای نایبند از محبوب ترین و جذابترین جاذبه های دیدنی بوشهر می باشد، همراه ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

معرفی نایبند بوشهر

نایبند یکی از مناطق مهم حفاظت شده در ایران که در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرقی استان بوشهر قرار دارد، منطقه حفاظت شده نایبند بوشهر دارای مساحتی حدود 4130 هکتار می باشد، مساحتی حدود 4130 هکتار طبیعتی فوق العاده بی نظیر کوه و دریا، حیات وحش، جنگل های سبز حرا، ساحلی می باشد، که منظره ای منحصربفردی برخوردار می باشد، خلیج زیبای نایبند در بین دو استان بوشهر و هرمزگان قرار دارد و یکی از با ارزش ترین  زیستگاه های دریایی و حیات وحش و همچنین پوشش گیاهی در ایران محسوب می شود، همچنین خلیج زیبای نایبند از جاذبه های تاریخی نیز بشمار می رود که قدمت آن به زمان آل بویه باز می گردد. خلیج زیبای نایبند یکی از مهم ترین  بنادر و مراکز صید و تجارت  مروارید در خلیج فارس بشمار می رود و اولین پارک ملی دریایی کشور محسوب می شود.

جاذبه های گردشگری بوشهر,جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر

پوشش گیاهی نایبند بوشهر

خلیج زیبای نایبند از جاذبه های دیدنی زیادی برخوردار می باشد، این منطقه از پوشش گیاهی متنوعی نیز برخوردار است، خلیج زیبای نایبند دارای طبیعت بی نظیر و فوق العاده ای می باشد، از مهمترین پوشش گیاهی خلیج زیبای نایبند می توان به درختان مانگرو و چندل و گونه های گیاهی دیگری نظیر: کنار، کهور ایرانی، انجیر معابد، انار شیطان، استبرق، قیچ، دافنی و صبرزرد و … اشاره کرد همچنین گیاهان آبزی همچون: علف های دریایی و جلبک ها که جزو اکوسیستم های ساحلی می باشد و  گز، علف شور، شصت عروسان و خارشتر که از گیاهان مقاوم شورپسند می باشد و در آب و هوای این منطقه رشد می کنند.

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

پوشش جانوری نایبند بوشهر

خلیج زیبای نایبند دارای پوشش جانوری متنوعی همچون: کل و بز، قوچ و میش، جبیر و جیرفتی، گرگ، شغال، خرگوش، روباه و انواع جوندگان، لاک پشت عقابی و لاک پشت سبز، خرچنگ می باشد، همچنین این منطقه زیستگاه آبزیان و لاک های پشتان دریایی می باشد که تپه های مرجانی مکانی برای تخمگذاری آن ها می باشد، انواع دلفین و نهنگ و کوسه و پرندگان مهاجری مانند: فلامینگو، گیلانشاه، پلیکان سفید، سلیم، آبچلیک، کاکایی، پرستوهای دریایی و اگرت پا خاکستری نیز در این منطقه زیست می کنند، به همین دلیل وجود تنوعی از جانوران در این منطقه در تاریخ هفتم آذرماه سال 1357 توسط شورای عالی حفاظت این منطقه را بعنوان یک منطقه حفاظت شده در ایران معرفی نمود.

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

بهترین فصل بازدید از نایبند بوشهر

بوشهر همانطور که می دانید از شهرهای جنوبی که دارای آب و هوای بسیار گرمی می باشد، خلیج زیبای نایبند دارای آب و هوای بسیار گرمی می باشد که بخاطر قرار گیری در نزدیکی ساحل بسیار شرجی می باشد، بنابراین بهترین فصل برای سفر و بازدید از منطقه زیبای نایبند ماه های آذر تا اسفند می باشد که در این فصل ها و ماه ها هوا بسیار خنک و دلپذیر می باشد.

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

سوغات نایبند بوشهر

خلیج زیبای نایبند علاوه بر داشتن جاذبه های دیدنی دارای سوغات بی نظیر خوراکی و صنایع دستی منحصربفردی نیز می باشد، در اطراف روستای های ده نو و نایبند، فروشگاه هایی وجود دارد که شما می توانید انواع صنایع دستی محلی مانند: گبه و گلیم، حصیر، جاجیم، لباس‌های محلی و سنتی، انواع گلدان‌های تزئینی کوچک و بزرگ، صدف‌های رنگارنگ، قلیان‌های کوچک دست ساز را تهیه نمایید همچنین انواع خوراکی ها و خوردنی های خوشمزه ی محلی معروف استان بوشهر و منطقه نایبند مانند: خرمای بوشهر، پنیر نخل، ارده، خارک، حلوا و مسقطی را نیز می توانید بعنوان سوغات تهیه نمایید.

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

اقامت در نایبند بوشهر

برای اقامت در خلبج زیبای نایبند بهتر است از خانه ‌ها و اقامتگاه های بومگردی اطراف خلیج و روستای هاله استفاده نمایید، همچنین می توانید با اجازه از محیط بان در اطراف خلیج کمپ نمایید و از طبیعا بکر و زیبای و جاذبه طبیعی بی نظیر خلیج نایبند استفاده نمایید.

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

تجهیزات لازم برای سفر به نایبند بوشهر

اگر می خواهید در خلیج نایبند چند شبی را اقامت کنید بهتر است لوازمی ضروری و تجهیزاتی نظیر: زیرانداز، چادر مخصوص، ظرف، چراغ قوه، هد لامپ، چاقو، گازهای پیک‌نیکی، قاشق و چنگال، کیسه زباله، لوازم بهداشتی مانند مواد ضدعفونی کننده، مواد غذایی اولیه، جعبه کمک‌های اولیه، دستمال کاغذی، الکل‌های بهداشتی، کبریت و… به همراه خود داشته باشید.

آدرس نایبند بوشهر: ایران، استان بوشهر، ۲۵ کیلومتری عسلویه، سواحل خلیج فارس

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

جاذبه های دیدنی در اطراف نایبند بوشهر

خلیج نایبند دارای طبیعت بکر و تماشایی و شگفت انگیزی می باشد، این جاذبه ی دیدنی به جاذبه های گردشگری و جذابی دیگری نیز بسیار نزدیک می باشد که می توانید از آنها نیز بازدید نمایید از این جاذبه های دیدنی می توان به ساحل بنود، روستای هاله، آبشار درزو، پارک ساحلی نخل نقی، روستای بندو و … اشاره کرد که از جاذبه های دیدنی بوشهر بشمار می روند.

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

ساحل بنود

ساحل بنود از جاذبه های گردشگری بوشهر که در نزدیکی خلیج نایبند و روستای بنود قرار گرفته، ساحل بنود منطقه ای بی نظیر از بکرترین جاذبه ها بشمار می رود که صحنه های جذابی برای تفریح و عکاسی کردن دارد غاری بسیار زیبا در این ساحل قرار دارد، جالب است بدانید ساحل زیبای بنود لوکیشین فیلم سینمایی حضرت محمد ص بوده است.

آدرس ساحل بنود: استان بوشهر، ۳۵ کیلومتری عسلویه، روستای بنود

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

پارک ساحلی نخل تقی

پارک ساحلی نخل تقی از دیگر جاذبه های تفریحی بوشهر در اطراف نایبند بوشهر می باشد، پارک ساحلی نخل تقی دارای ساحلی زیبا و دل انگیز و دارای امکانات رفاهی بسیار زیادی همچون: فانوس دریایی، کافی ‌شاپ لنجی، ماهی‌ گیری، پیست اسکیت، دوچرخه‌ سواری، باشگاه بدن ‌سازی و تفریح‌ های آبی و… می باشد.

آدرس پارک ساحلی نخل تقی: استان بوشهر، ۳۵ کیلومتری عسلویه، روستای بنود

جاذبه های بوشهر,جاذبه های تفریحی بوشهر,جاذبه های دیدنی بوشهر

چشمه کلات

روستای کلات در نزدیکی نایبند قرار دارد، این روستای زیبا از  جاذبه های بوشهر می باشد، که در آن طبیعت بی نظیری و جاهای دیدنی بی نظیری همچون چشمه کلات، نخل های سرسبز، صخره ها و کوه های زیبا را در خود جای داده است، چشمه کلات چشمه ای جوشان و خروشان که از زیباترین جاهای دیدنی پرطرفدار در این روستا می باشد. سالانه گردشگران و مسافران زیادی از این روستا گردشگری دیدن می نمایند.

آدرس چشمه کلات: ۱۵کیلومتری جنوب شهر عسلویه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا